Jak zateplit HELUZ 44 STI

  •  
  •  

Zdravím Vás,
 
 
 
dnes jsem dostal do diskuze krásný dotaz "Co bych doporučil na zateplení fasády domu postaveného z cihel HELUZ 44STI.
Dotaz jsem zde pro Vaši informaci zkopíroval a ve svém příspěvku níže jsem odpověděl. Věřím, že Vám článek podá  zajímavé informace, jak to vlastně se stavěním z cihel je.
 
 
 
 
Dotaz zákazníka:
Dobrý den pane STudený,
Stavíme novostavbu cihla heluz 44 STi. Chceme zateplovat. Už sem přečetl toho opravdu mnoho. Soused přes dva domy má to samé zdivo + polystyrénem 70f o síle 10cm a dle jeho slov super. Rozhoduji se mezi vatou a polystyrenem.
Oslovil jsem pana z heluzu a ten mne odkázal na tuto tabulku zateplení polystyrenem a doporučil mi použít klasický polystyrén fasádní bílí. Doporučil mi i vatu pokud neřeším peníze. Doporučil mi i šedý eps ale dle jeho slov lidé dávají přednost klasice 70f o síle 10cm na tuto cihlu.
Děkuji za rady pane Studený

Tabulka je zde kde heluz dělal výpočty. 
http://www.tzb-info.cz/4074-obvodove-plaste-energeticky-usporne-vystavby-iii 
 
 
Moje odpověď v článku:
 
Dobrý den Petře,
děkuji za krásný dotaz. Je vidět, že zateplení cihelných termobloků je stále ožehavé téma a jednotný názor na správné provedení cihelných systémů v návaznosti na jejich zateplení je v nedohlednu. Vždy se ptám, proč to nějaký výrobce nerozhodne a nepodá jasné stanovisko jednou pro vždy, aby se tím stavebníci a projektanti mohli řídit.
 
 
Já mám na to názor takový, že nikdy žádné konečné stanovisko nedají. A víte proč.
Protože by se přišlo na to, že stavět z cihel STI a z cihelných bloků nad 30cm je naprostý "energetický nesmysl". Tím myslím i cihelné bloky plněné perlitem, vatou a polystyrenem.

Ale naši výrobci Heluz, Porotherm a další potřebují prodávat obrovské množství m3 bloků, takže Vám budou vždy tvrdit, že musíte postavit z cihly tl. 400mm a více. Dále Vám budou tvrdit, že není nutné je dodatečně zateplovat.
A pak Vám někdo uveřejní na TZB info takový článek, který je zase napsaný proto aby se ten Heluz prodával v co největší tloušťce.
 
No co na to říci, docela hezké LOBBY. A o projektantech ani nebudu raději hovořit, ti mají za každý dům naprojektovaný z co nejširší cihly docela slušné bonusy. Tak proč to pořád dokola nenabízet a nekreslit.
 
 
Zeptejte se svého projektanta co Vám poradí na zateplení STI cihly 440mm. Zajímala by mne jeho reakce. Upřímně mu to bude jedno. (nechci tím nikoho poškodit, ale v praxi to tak bohužel je a proto lidé donekonečna píší dotazy na toto téma, i když mají po ruce autora projektu jejich domu, který jim řekne, 80mm polystyrenu stačí a hotovo).
 
 
On už je zásadní problém v tom, že nemáte v ruce při projektování nějaký Energetický posudek, kde by jste se dozvěděl, jak bude dům energeticky náročný, jak jej zateplit a jaké náklady s tím budou souviset versus úspora takového opatření. Pak by rozhodovací proces vyústil ve výsledek, že postavíte dům z co nejtenčího zdiva a dodatečně jej zateplíte 20-30cm tlustou izolací.
 
Nemohu ale říci, že by stavba z heluzu a porothermu byla špatná, to netvrdím. Jedná se o ucelené kvalitní stavební systémy.
Ale je jisté, že z takového cihelného systému nízkoenergetický až pasivní dům těžko uděláte, respektive u pasivního je to nemožné. A pokud by jste se o to pokusili narazili by jste na otázku vzduchotěsnosti domů a to u zdiva z děrovaných cihel v kterých vedou všechny rozvody domu je docela problém.
 
 
Pokud Vás trápí otázka "Jak zateplit Heluz STI 440mm" a hrozba co udělá rosný bod, jednoznačně zateplete paropropustným fasádním systémem Baumit OPEN nebo fasádní vatou.
 
  

 
 
Malý výpočet se zateplením Baumit OPEN tl. 80mm na cihlu Porotherm Si 440mm:
 
 
 U zateplení Baumit Open reflect (šedý polystyren) vidíte, že teplota pod izolantem (hodnota 1 tsi = 0,83°C) při venkovní teplotě -12°C. Baumit OPEN dokáže, ale propouštět vodní páru ze zdiva přes zateplení ven, takže ke kondenzaci ve zdivu nedochází.
 
Uvedl jste že sou sed má  zatepleno 100mm EPS70F. Tak už si lehce uděláte představu o místě kondenzace vlhkosti při teplotě +5°C, což znamená, že nám to kondenzuje za izolantem ve zdivu, u venkovní teloty -12°C, se kondenzace posouvá do 1/3 a 1/2 zdiva. 
 
 
 
 
Dům jste jistě stavěl s tím, že chcete aby byl paropropustný a lidově řečeno dýchal, proto lidé u nás stále staví z cihelných bloků a já to považuji za správné rozhodnutí, pokud neočekáváte, že chcete mít nízkoenergetický až pasivní dům.
Ale pak Vám někdo nadhodí článek, že když na to hodíte 8cm EPS, je vše OK. Trochu mi to přijde uvalené a proti původnímu záměru stavebníka, který nechtěl dům vůbec zateplovat, protože by polystyrenem dům udusil a tak si vybral kvalitní a širokou termo cihlu.
 
 
Ale vždy se dostanete při stavbě z cihel do situace, kdy otázka "Co dát na fasádu?" vždy bude směřovat k odpovědi, dodatečného kontaktního zateplení, protože to vylepší tepelněizolační parametry stěny a náklady na klasické omítnutí jsou docela podobné ceně zateplené fasády.
 

Výhoda kontaktního zateplení je, že docílíte jednotného povrchu domu s barevným ztvárněním a že Vám fasáda nepopraská (viditelné mikrotrhliny v oblasti překladů, věnců, oken a nároží), tak jako u omítaného systému s perlinkou a šlechtěnou omítkou. Věřte mi, že se vždy u omítaných systémů praskliny po pár letech objeví a budou Vás trápit.
 

Pokud bych měl shrnout celý můj příspěvek a odpověď , tak zateplovat Heluz STI44 doporučuji pouze paropropustným izolantem a nejlépe celým systémem. Tady je Baumit OPEN možným řešením a jistě funkčním.
 
Píšu to z vlastní zkušenosti s tímto zateplovacím systémem a s desítkami takto zateplených staveb za posledních 10let.
 
Věřím, že tímto příspěvkem pár lidí nažhavím, ale za svým názorem a zkušenostmi si stojím a věřím, že u spousty stavebníků to způsobí, že se při rozhodování z čeho si postavit dům, budou více zajímat o další způsoby nízkoenergetického stavění než u nás masově převládaného cihelného systému.
 
 
Na závěr bych chtěl reagovat na zkušenost Vašeho souseda, že je vše v pohodě, když dům z cihelného termobloku zateplil fasádním polystyrenem EPS70F tl.100mm . Také proč by to nemělo fungovat. To víte že to funguje. Jen se mu v zimním období do zdiva dostává malé množství kondezátu, které se postupně odpařuje do interiéru. Toto není takový problém, aby Vám dům spadl nebo zplesnivěl. Toho se bát nemusíte.
 
Ještě jste neuvedl kolik soused v takovém domu protopí, docela by mne to zajímalo.
 
Ale proč stavět takovým způsobem a pak dělat kompromisy u fasády, která je pro životnost domu zásadní a žít s pocitem, že to tam prostě kondenzuje.
 
 
Tady je paropropustné zateplení fasády velmi důležité a kompromis bych nedělal.
 
Takže bych jistě zvolil baumit OPEN tl. 80-120mm, dle vašich možností. Energeticky to v kombinaci s cihlou Heluz STI44 bude vycházet dobře už při tl.80mm. 

 
Věřím, že má odpověď podá jiný úhel pohledu a pomůže při Vašem rozhodování.
Článek nebyl napsaný s úmyslem poškozovat produkty Heluz a Porotherm, pouze jsem uvedl možný a funkční systém jak se takové stavby dají dodatečně zateplit nebo jak by se dal dům z cihly postavit úsporněji.
 

Budu vděčný za komentáře pod článkem. Děkuji.
 
 
Hezký den přeje autor článku Roman Studený.