Jaký je rozdíl mezi AKRYLÁTOVOU, SILIKÁTOVOU, SILIKONOVOU omítkou

  •  
  •  

Jakou fasádní omítku použít, jaký je mezi nimi rozdíl, jaké mají vlastnosti, do jaké míry se dají pastovité omítky probarvovat?

Na tyhle dotazy Vám odpovím následujícím článkem.


Rozdíl mezi jednotlivými druhy fasádních omítek je v rozdílném pojivu. Jednotlivé druhy pojiva pak propůjčují omítkám specifické vlastnosti a mimo jiné se od druhu pojiva odvíjí i jejich cena.

 

Akrylátové omítky obsahují pojivo z umělé pryskyřice, díky kterému jsou omítky tvrdé, houževnaté a vodoodpudivé. Jsou zpravidla nejpříznivější z hlediska ceny a dá se říci, že zřejmě z toho důvodu také zákaznicky nejžádanější. Mají ale také své slabší stránky a těmi jsou menší odolnost proti ulpívání prachu (více se špiní) a horší paropropustnost. Vzhledem ke snížené paropropustnosti nejsou tyto omítky doporučovány na kontaktní zateplovací systémy s minerální vlnou, kde by negativně ovlivnili jinak vcelku dobré vlastnosti paropropustnosti celého systému. U zateplovacích systémů s polystyrenem je jejich použití bez problémů, jelikož je fasáda tak jako tak uzavřená neprodyšným polystyrénem.

 

Pojivo silikátových omítek tvoří draselné vodní sklo. Z toho důvodu mají vynikající paropropustnost a jsou použitelné na všechny druhy zateplovacích systémů. Mezi jejich nevýhody patří horší pružnost a vodoodpudivost. Cenově jsou o něco dražší než akrylátové. Mimoto díky pojivu, které je velmi zásadité, je tato omítka přirozeně odolná proti plísním a mechům (do silikonové a akrylátová omítky se algicidní a fungicidní látky přidávají uměle a mají v nich omezenou dobu působení).

 

Silikonové omítky jsou současnou jedničkou mezi šlechtěnými omítkami. Mají všechny výhody akrylátových i silikátových omítek, tzn. jsou pružné, vodoodpudivé a zároveň paroproputné. Mimo to mají menší sklon k upívání prachu. Samozřejmě jejich cena je odovídající jejich kvalitě, a tudíž nejvyšší ze všech jmenovaných).

 

Hitem poslední doby je kompromis mezi silikonovou a silikátovou omítkou - tzv. omítka silikon-silikátová. Je to vlastně silikátová omítka s přídavkem silikonu, díky kterému má omítka větší odolnost proti ulpívání nečistot než klasická silikátová. Cenově je tato omítka mezi silikonem a silikátem.

 

Na stránce FASÁDNÍ PASTOVITÉ OMÍTKY najdete ceny všech námi nabízených omítek od výrobců Baumit, Weber Teranova, Ceresit.

 

Nabízíme Vám pomoc při výběru vhodné pastovité omítky. Napište nám svůj dotaz na email info@zatepleni-fasad.eu 

 

Hezký den, Studený Roman