Lepící pěna na tepelné polystyrenové izolace. Rychlý pomocník při zateplení fasád.

  •  
  •  

Děkuji Vám, že jste přišli na tuto stránku a že hledáte informace o zateplování právě u nás. Moc si toho Vážím. Snažím se Vám pomáhat a poskytuji důležité informace, které Vám pomůžou s kvalitním zateplením Vašeho domu. Za dobu 10ti let prodělalo kontaktní zateplení fasád veliký proces vývoje a tím, jak se doba neustále zrychluje, jsou požadavky na zateplení fasád vyšší a vyšší.

 

Výrobci proto do vývoje nových technologií investují nemalé částky a uvádějí na trh nové a zajímavé produkty. Horkou novinkou posledních 4 let je lepící polyuretanová pěna na lepení polystyrenových desek.

 

Jaká pěna je na lepení tepelných izolací vhodná?

Jistě víte, že montážních pěn je na trhu veliké množství a výrobci se neustále předhánění s vymýšlením nových druhů. Obecně se jedná o výplňové a utěsňovací hmoty. Nikoli o pěny lepící, které jsou součástí zateplovacích systémů.

 

Pěna na lepení tepelných izolací má jinou strukturu a složení. Má nízkoexpanzní jednosložkové složení s uzavřenou buněčnou strukturou. To znamená, že když takovou pěnu aplikujete a popřípadě naříznete, nebude do sebe nasakovat vlhkost, která zapříčiní ztrátu její tepelněizolační schopnost a oslabení přilnavosti.

 

Opačný jev se objevuje u běžných montážních pěn, které po vypěnění a vytvrzení při styku s vlhkostí okamžitě ztrácí své vlastnosti. Pochopitelně takové pěny na lepení izolací nejsou vhodné a nedoporučuji je používat.

 

Na trhu je momentálně několik výrobců, kteří pěnu na lepení izolantů nabízí (např. Tytan, Denbraven, Soudal, Styrotrade a další). Většinou se jedná o certifikované výrobky. Bohužel tyto materiály nejsou přímo certifikovány v žádné skladbě fasádního zateplovacího systému.

 

Jediný výrobce, který má momentálně certifikovanou skladbu zateplovacího systému s lepící pěnou je CERESIT. Jejich produkt, lepící pěna Ceresit CT84 je proto jedinou certifikovanou pěnou pro zateplení v ČR.

 

V případě, že zvažujete tepelný izolant na fasádu lepit pěnou doporučuji pěnu Ceresit CT84. Výhodou je balení/kartuše s objemem 850ml z kterého nalepíte až 10m2 polystyrenové izolace a její příznivá cena.

 

Pěna má růžovou barvu a dodává se v kartuši s pistolovým nástavcem. Práce s pěnou je jednoduchá a rychlá. Odpadá vysoká pracnost při lepení cementovými tmely a mokrý proces lepení, kde je potřeba pro nalepení 1m2 izolantu 5kg lepícího tmelu.

 

Otázka: Jaký izolant mohu pěnou nalepit a kdy ji použít?

Nízkoexpanzní jednosložková pěna Ceresit CT84 je vhodná pouze pro lepení polystyrenových tepelněizolačních desek.

Nelepte prosím touto pěnou minerální fasádní desky!!!

 

Níže uvádím výčet vhodných polystyrenových izolací, které je možné na pěnu lepit:

-          Fasádní bílý polystyren EPS70F a EPS100F

-          Fasádní šedý grafitový polystyren

-          Perimetr SD a Perimetr polystyren

-          XPS extrudovaný polystyren

 

Jiné fasádní materiály jako Ytong multipor, fenolická pěna Kooltherm K5, minerální vata, konopné vláknité desky se na pěnu lepit nedoporučují.

 

Lepící pěna je vhodné na všechny druhy podkladů. Má výbornou přídržnost a o 15% vyšší lepivou sílu než tradiční cementové lepidla.

 

Vhodné podklady pro použití lepící nízkoexpanzní pěny:

-          keramické cihly

-          beton

-          dřevo

-          OSB desky, QSB, DTD, dřevoštěpkové desky

-          stavební ocel

-          betonové tvárnice

-          sklo

-          bitumen

-          asfaltové izolační pásy, asfaltové penetrace

-          veškeré suché a nezprašné zdivo za normálních nebo nižších teplot

 

  

Jaké jsou výhody a nevýhody?

K výhodám lepící pěny oproti cementovým lepidlům patří:

-          vyšší přilnavost k podkladu a vyšší lepivá síla pěny. Pěnu tedy lze použít na více druhů stavebních podkladů

-          pěna je do 2hodin po aplikaci pně vytvrzelá a lze pokračovat v dalších pracech na zateplení fasády (např. kotvení a následná stěrková výztužná vrstva, to vše za jeden den)

-          při lepení izolantu pěnou, nezatížíte konstrukci stavby dalšími tunami lepících cementových materiálů. Zateplovací systém má lepší stabilitu a nehrozí zřícení systému vlastní vahou, která je poloviční než při lepení cementovými lepidly

-          možnost zpracování, lepení izolantu od 0°C a to i při vysoké vzdušné vlhkosti. Odpadá tak riziko dlouhé doby schnutí cementových lepidel, které se při nízkých teplotách výrazně prodlužuje

-          zlepšení tepelněizolační schopnosti zateplovacího systému při nalepení pěnou. Pěna má stejné izolační parametry jako polystyrenová izolace.

-          Zvýšená rychlost a efektivita prací při zateplení fasády

-          Pěna je vhodná pro vyplňování spár, které vznikají při lepení izolantu. Po vyplnění pěnu zařežete s lícem izolantu. Takto zařezaná pěna dále nevsakuje vlhkost a nezpůsobuje ve spoji tepelný most, jako je tomu u běžných montážních pěn.

 

Nevýhody:

-          nutnost dodatečného kotvení talířovými hmoždinkami

-          nelze použít pro zateplovací systémy s povrchovou úpravou keramickým obkladem nebo cihelným páskem

-          nevhodné pro nerovné podklady. Nedoporučuji pěnu aplikovat na izolant ve větší tloušťce než 2-4cm. Takto nalepený izolant má tendenci na podkladu (plavat), a pokud nevychytáte dobu nabytí pevnosti pěny a izolant postupně nesrovnáte latí. Máte na světě jedem veliký problém. Vše zbrousit do roviny.

-          pěna se doporučuje a je vhodná pouze na rovné podklady. Novostavby, rovné omítky.

-          Pěna je vysoce dráždivý a hořlavý materiál. Doporučuji aplikaci v rukavicích. Skladovat v suchu, šeru, nevystavovat teplotám nad 50°C.

 

Otázka: Je to správné řešení pro nalepení izolantu?

Lepící pěna je vhodný materiál pro lepení polystyrenových izolačních desek. Jelikož je tento produkt (např. Ceresit CT84) certifikovaný jako součást kontaktního zateplovacího systému fasád a prošel náročnými zkouškami a testy, mohu ho s klidem doporučit pro zateplení rodinných domů a bytových domů do výšky 22m.

 

 

Otázka: Jaká je životnost lepící pěny, nezmizí časem?

Lepící pěna má pouze jednoho velikého nepřítele a tím je přímé UV záření (přímé vystavení povětrnosti a slunci). Dále je to už pouze oheň.

 

Při správném použití pěny tj. aplikaci kdy se doporučuje pěnu aplikovat na polystyrenovou desku na rámeček s vnitřním šrafováním. Mezi deskami nesní po nalepení volně proudit vzduch. Každá deska musí být po nalepení hermeticky uzavřena.

 

Nelepte tedy na tzv. BUCHTY. Zakázáno, zakázáno, zakázáno.

 

Při správném použití pěny, nemůže v budoucnu docházek k jejímu odpaření, zmizení atd…., jak by někteří kritici dokázali popsat.

 

U pěny je to stejný jev jako u pěnového polystyrenu. Pokud polystyren nesprávně zabudujete a umožníte mu styk s UV záření a vlhkostí, je vysoká pravděpodobnost, že izolant se postupně vytratí a ztratí svou izolační schopnost a žádoucí vlastnosti.

 

Pokud ale pěnu správně s polystyrenem zabudujete, je až 100% pravděpodobnost, že životnost takového zateplovacího systému bude 25 a více let.

 

Na závěr bych je shrnul. Montážní lepící pěna pro lepení polystyrenových desek je unikátním a pokrokovým produktem, který si za krátkou dobu našel své jisté místo a využití. Stavebním firmám se tak zefektivnila jejich práce a zrychlil postup výstavby. Zlepšily se celkové tepelněizolační parametry zateplovacího systému. Přídržnost a lepící síla pěny překonala běžné lepící cementové tmely. Snížila se hmotnost zateplovacího systému. Pěna tak nabídla možnost lepit polystyren doslova na cokovil, což její využití doslova znásobilo na maximum.

 

Pokud zvažujete zateplení svého domu a chcete na lepení použít speciální lepící pěnu, doporučím Vám jediné: suchý, pevný a nesprašný podklad s předepsanou rovinatostí. Pak už Vám nic v rychlém a kvalitním zateplení nemůže bránit.

 

Skladbu doporučeného zateplovacího systému s lepící pěnou najdete na odkaze: http://www.zatepleni-fasad.eu/zatepleni-drevostavby-systemem-ceretherm/

 

Pěnu CERESIT CT84 lze zakoupit na odkaze: http://www.zatepleni-fasad.eu/ceresit-ct-84-express-750ml-lepici-pena-na-polystyren/

 

Poznámka: pěna je určena pouze k lepení polystyrenových desek, nepoužívejte na stěrkování izolantu s perlinkou. Uvádím to zde proto, že se už našli kutilové, kteří to již zkoušeli a dotazovali se mě na to. Výsledky byly jistě překvapivé a objevné.

 

 

Postup montáže při lepení pěnou Ceresit CT84 najdete na přiloženém videu.

 

 

Přeji hezký den. Roman Studený, autor článku