Tepelná akumulace zdiva

  •  
  •  

 

Při vnějším kontaktním zateplení fasády docílíme přirozené akumulace zdiva, kde se jeho teplota blíží teplotě vzduchu v místnosti. Tento efekt má pozitivní vliv na tepelnou pohodu v místnosti v zimních a letních období. Zjednodušeně řečeno v létě se nám stěna nepřehřívá a v zimě nám neprochladne.

V našich klimatických podmínkách můžeme u zateplených budov, tepelnou akumulací stěn a stropů získat až 15% úsporu tepla na vytápění.

Pokud nemáte dům zateplený, zkuste si v zimě změřit teploměrem povrchovou teplotu stěny z vnitřní strany domu, bude minimálně o 10°C nižší než teplota vzduchu v pokoji. V létě bude případ úplně stejný, teplota stěny bude o 10°C vyšší vlivem prohřátí zdiva sluncem. Uvedl jsem pro představu nežádoucí vlivy tepelné akumulace nezateplených stěn.

Tepelné akumulace domu lze využít díky tepelným ziskům způsobeným dopadem sluneční energie skrz otvorové prvky. Jako malý příklad uvedu ilustrační foto. Tyto tepelné zisky se dnes využívá hlavně u nízkoenergetických a pasivních staveb, kde je největší počet otvorových prvků orientovaný na jižní stranu. Slunce je zde využíváno jako důležitý zdroj tepla zadarmo. Pro akumulaci tepla není vhodné použití vnitřní tepelné izolace.

 

Obr. Akumulační schopnost zdiva z tepelných slunečních zisků 

 

 

Tepelná akumulace zdiva - článek stáhnout v PDF na tomto odkaze