Zateplování fasád na podzim. Jak je to tedy s teplotami a montáží.

  •  
  •  

Dobrý den, zařazuji do blogu poměrně aktuální článek.

 

Dalším fenoménem našich končin je zateplení domu na poslední chvíli. Nevím proč se tento jev každý rok objevuje, ale září až konec listopadu vždy přejí nebývalému zájmu o nákup fasádních materiálů a realizacím zateplení. Logickým důvodem je stihnout zateplit dům ještě před zimou a ušetřit tak peníze za topení. Záměr je to určitě dobrý a chvály hodný.

 

Jediné co nám toto komplikuje, jsou nestabilní podzimní teploty a klima se zvýšenou % vlhkostí vzduchu. Právě v těchto dobách dochází až k 80% poškození fasád z důvodu nedodržení minimální předepsané teploty pro aplikaci fasádních materiálů +5°C.

 

Moje rada zní: přes zimu si naplánujte a spočítejte čím a jak dům nejlépe zateplit. Na jaře můžete vše s rozmyslem a připraveným rozpočtem začít dělat. Má to své výhody.

 

Zateplování v podzimních a zimních teplotách je nejisté a zbytečně komplikované. Doporučuji neprovádět nic pod +5°C.

 

Všechny fasádní lepidla a stěrky jsou na bázi cementu a ty potřebují pro svou hydrataci a vyzrání určitý obsah vody. Aplikace lepidel a stěrek pod +5°C prodlužuje jejich vyzrání a vyschnutí a hrozí tak nedokonalé spojení s tepelnou izolací. 

 

To samé platí u povrchových úprav tj. Při natahování fasádních pastovitých omítek.

 

Ze zkušenosti nedoporučuji do fasádních hmot přidávat jiné než výrobcem předepsané a doporučené urychlovače tuhnutí a tvrdnutí, které lze použí jen do 0°C.

 

V teplotách pod bodem mrazu raději nic nedělejte a zbytečně netlačte na dokončení rozdělané stavby. Jakékoliv zbrklé urychlení prací a podcenění teplot vede k velikým nákladům na odstarnění možných destrukcí a vad.

 

Studený Roman, technický konzultant.